Перейти до основного вмісту

Перлина Полтавської землі. Частина І

В рубриці «Історія нашого краю» ми розповідаємо нашим читачам про історичні події та пам’ятки України. Сподіваємося, що ці розповіді не тільки сподобаються читачеві, але й спонукають його до вивчення історії країни. Сьогодні чергова розповідь.
Якщо ви будете мандрувати Полтавщиною, то обов’язково відвідайте Мгарський Свято-Покровський монастир. Не пожалкуєте. Монастир знаходиться на мальовничому узвишші за два кілометри від міста Лубни. Він має цікаву історію.
 За переказами перші монахи на Мгарській горі з’явилися в Х-ХІ столітті. Але вперше в історичних джерелах згадується в 1-й половині 17 сторіччя. Вважається, що монастир заснований в 1619 році на кошти княгині Раїни Могилянки Вишневецької. 

Княгиня походила з заможної польської родини князів, але виховувалася у православній родині, була двоюрідною сестрою митрополита Петра Могили. Вона все життя шанувала батьківський завіт: "Той, хто стверджує і прикрашає церкву, стверджує і прикрашає душу свою". Крім Мгарського, Раїна Могилянка-Вишневецька заснувала в Україні ще два монастирі - Густинський (Прилуцький) та Ладинський (Підгірський) .
За переказом, Мгарський монастир Раїна відкрила після того, як одного разу, у сні вона опинилась в раю. Потім два ангели повернули її на землю і сказали: "якщо ти відкриєш церкву на березі річки Сулы, – вказуючи на місце, де вона повинна була це зробити, – то на віки вічні оселишся у раю". Саме про це в повісті "Близнюки" згадує і Т.Г. Шевченко. Після цього Раїна Вишневецька передає свої землі у дар майбутньому чоловічому монастирю.

Нажаль, Раїна Вишневецька померла в молодому віці. На смертному одрі вона просила свого малолітнього сина Ярему (Ієремію) дати клятвену обіцянку дотримуватися батьківської православної віри та не переходити у католицьку віру. Але семирічний князь, залишившись сиротою, потрапив під опіку свого дядька, відданого католика Костянтина Вишневецького. Той віддав Ярему на навчання до Львівського єзуїтського колегіуму. Так Ярема став щирим поборником католицької віри. Проте ані Костянтин, ані Ярема Вишневецькі не наважувалися надто сильно притисняти православну обитель та церкву на Лубенщині.

У 1630 Ярема Вишнивецький році видав акт Мгарському монастирю на підтвердження володіння ним вільшанськими землями. Можливо, цьому сприяла близькість до Мгарської обителі таких відомих православних діячів як митрополитів Петра Могили та Ісаії Копинського. Можливо, мали силу заповідь матері та пам’ять предків.
Керував будівництвом монастиря митрополіт Ісайя Копинський, який на той час був їгуменом Густинським і Підгорським. В 1692 році на місці дерев'яної церкви коштами гетьманів Івана Самойловича та Івана Мазепи був збудований Спасо-Преображенський собор. Автором проекту був талановитий віленський зодчий Иоганн-Баптист Зауер. Активно допомагали місцеві майстри М.Томашевський і О.Пирятинський. У розписі Мгарський храмів брав участь відомий живописець Максимович.


В монастирі деякий час перебував Афанасій Лубенський, патріарх Царгородський. Патріарх помер в монастирі, повертаючись з Москви до Константинополя. В 1662 році Афанасій причислений до ліку святих. 


До 1917 року в монастирі зберігалися його мощі. Зараз вони знаходяться в Благовіщенському соборі Харкова. На місці, де він любив усамітнюватися, в 1785 році була побудована дзвіниця.

Вадим Степанець, дапі буде...

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Громадська рада. Бенефіс Максима Ільченка

В ідбулося чергове засідання Громадської ради при виконавчому комітеті Світловодської міської ради. На порядку денному питання облаштування тротуарів та доріг в місті, освітлення вулиць, дитячі майданчики та закупівля необхідного для дитячих спортивних шкіл. Перші три питання в компетенції заступника міського голови з питань ЖКГ. Отже, доповідав Максим Ільченко. Ремонт доріг, тротуарів в місті – це прерогатива міської влади. І фінансування має бути з міського бюджету. Нажаль, міський бюджет, як доповів Ільченко, «потягти» все не в змозі. Зробити ремонт другої об’їзної дороги можливо тільки шляхом спільного фінансування. Міська влада спробує це зробити. Кошти на облаштування тротуару по другій об’їзній будуть закладені на наступний рік. Освітлення міста є актуальним для міста. Максим Ільченко повідомив, що це питання для нового керівника ККП є пріоритетним. Зараз на цій дільниці новий керівник. Він займається впровадженням новітніх технологій, енергозберігаючих ламп. Роботи провод...

Представники громадськості результатами роботи депутатської комісії не задоволені

  Результатів рооти комісії з питань законності та реалізації державної регуляторної комісії у сфері господарської діяльності в місті очікувало багато мешканців. Саме ця комісія опікується питаннями етики та поведінки депутатів Світловодської міської ради. Засідання відбулося 1 вересня. На засідання прийшли представники громади. Підсумками роботи членів комісії світловодці розчаровані. Про це говорили мені ті, хто відвідав засідання.    Чому так сталося? Тут все просто. Жителі міста очікують, що міський голова та й весь депутатський корпус, зможе законно втрутитися в конфлікт між депутатом міської ради Максимом Бакуменко та військовим Вадимом Брусликом. Мешканці міста однозначно підтримали захисника. Про конфлікт можна почитати на Світловодськ Live . ( http://svitlovodsklive.blogspot.com/ ) Міський голова Андрій Маліцький обіцяв створити комісію щодо депутата Бакуменка. Час ішов, але про комісію ніхто нічого не чув. В той же час, депутат написав скаргу на Вадима Бруслика ...

Граблі світловодського міського голови

Минулого тижня світловодський міський голова несподівано запросив на пресконференцію місцевих журналістів та блогерів.  До цього цього мер або самостійно робив дописи чи відео в соцмережах, або запрошував окремих журналістів. А тут несподівано... Призначено було на суботу, на 10.00. колеги зібралися вчасно, а от міський голова... Запізнився, ой, затримався, хвилин на сорок. Автор цих строк не відвідував пресконференції і минулми мерів, але тарки запізнень/затримок не припоминає.  Сподіваюся, що в подальшому такого не буде. Хочу відзначити і новинку в таких заходах. Було запропоновано зареєструватися заздалегідь та обов'язково повідомити про питання, яке будеш задавати. Чесно, проігнорував. Просто прийшов. Ні, не вигнали.  Тепер по суті. Питання колег були не нові. Вони давно обговорюються в соцмережах. Про світло, тепло, харчування дітей. Відповіді уже також давно озвучені. Не бачу сенсу повторювати. Мене ж цікавило тільки одне питаннях - що міський голова запропонує...