Перейти до основного вмісту

Реформи децентралізації в Світловодському районі. Післямова


Реформа децентралізації в Україні, яка розпочалася в 2014 році, підійшла до кінця. Кабмін уже все поділив. В тому числі і в Світловодському районі.

Відразу зауважу, що підхід, який заклали розробники закону щодо децентралізації з добровільним об’єднанням населених пунктів мені не подобався. Я не вірив в те, що всі зможуть домовитися. Абсолютно не враховувалися особливості менталітету та психології українців. Не готові українці поступатися своїм на рівні власної оселі, свого села чи міста. Так, ми можемо поступитися на рівні держави, що й робили раніше та втрачали власну державність, але коли справа доходила до села чи оселі – билися до кінця. Так і нашому випадку. Ну, як добровільно поступитися своїм та ще й сусіду? Практика, в тому числі і в нашому районі, довела, що вкрай важко. Об’єдналися лише дві сільради, тай ті постіно в напрузі живуть.

Не врахували автори закону і особливостей українських чиновників. Виховані та загартовані ще при радянській владі, вони ой як не готові поступитися владою. Будіть крутити, хитрити та інтригувати та не поспішати. Так і є. За роки втілення в життя закону в районі яких тільки варіантів об’єднання не придумували. Та втілили тільки один.  

Не враховував  закон і того рівчака, який існує між містом та селом. Рівень соціальних та економічних послуг різний. Різні можливості отримати якісну освіту. Різний рівень задоволення культурних потреб. Останнім часом держава вкладала кошти в соціальну сферу, але вдало використати це змогли не всі керівники областей та районів. Так, в останні роки ми спостерігаємо підйом сільського господарства. Сільський бюджет став отримувати більше надходжень. Можна освітити вулиці, покласти де не де асфальт. Тож для чого об’єднуватися з містами, багато з яких «просіли» в економічному плані?

Зовсім не врахували розробники закону прагнення місцевих фінансових та бізнесових еліт. А вони досить часто можуть приймати потворні форми, аби тільки втримати свій вплив на «свою землю». Чого тільки вартий то самий варіант створення територіальних громад, який представила взимку нова влада та яка так образила світловодців.  

Не врахували розробники закону й досвід інших країн у схожій ситуації. Так в такій успішній Польщі процес децентралізації провели зверху. Не втратили час та досягли успіху.

Втім, рішення кабміном прийняте. У нас тепер є дві територіальні громади та їхня успішність буде залежати від нас з вами, членів цих громад.  

Вадим Степанець


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Громадська рада. Бенефіс Максима Ільченка

В ідбулося чергове засідання Громадської ради при виконавчому комітеті Світловодської міської ради. На порядку денному питання облаштування тротуарів та доріг в місті, освітлення вулиць, дитячі майданчики та закупівля необхідного для дитячих спортивних шкіл. Перші три питання в компетенції заступника міського голови з питань ЖКГ. Отже, доповідав Максим Ільченко. Ремонт доріг, тротуарів в місті – це прерогатива міської влади. І фінансування має бути з міського бюджету. Нажаль, міський бюджет, як доповів Ільченко, «потягти» все не в змозі. Зробити ремонт другої об’їзної дороги можливо тільки шляхом спільного фінансування. Міська влада спробує це зробити. Кошти на облаштування тротуару по другій об’їзній будуть закладені на наступний рік. Освітлення міста є актуальним для міста. Максим Ільченко повідомив, що це питання для нового керівника ККП є пріоритетним. Зараз на цій дільниці новий керівник. Він займається впровадженням новітніх технологій, енергозберігаючих ламп. Роботи провод...

Граблі світловодського міського голови

Минулого тижня світловодський міський голова несподівано запросив на пресконференцію місцевих журналістів та блогерів.  До цього цього мер або самостійно робив дописи чи відео в соцмережах, або запрошував окремих журналістів. А тут несподівано... Призначено було на суботу, на 10.00. колеги зібралися вчасно, а от міський голова... Запізнився, ой, затримався, хвилин на сорок. Автор цих строк не відвідував пресконференції і минулми мерів, але тарки запізнень/затримок не припоминає.  Сподіваюся, що в подальшому такого не буде. Хочу відзначити і новинку в таких заходах. Було запропоновано зареєструватися заздалегідь та обов'язково повідомити про питання, яке будеш задавати. Чесно, проігнорував. Просто прийшов. Ні, не вигнали.  Тепер по суті. Питання колег були не нові. Вони давно обговорюються в соцмережах. Про світло, тепло, харчування дітей. Відповіді уже також давно озвучені. Не бачу сенсу повторювати. Мене ж цікавило тільки одне питаннях - що міський голова запропонує...

СПАСО-ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ ХРАМ у селі Талова Балка

Спасо-Преображенський храм в селі Талова Балка є однієї із найкращих архітектурних пам’яток Кіровоградщини та відомий своєю історією не тільки на теренах України а й поза її межами. З давніх часів Талова Балка славилася своїми краєвидами та цілющою енергетикою місця, на якому стоїть церква. Молячись у цій канонічній споруді в душі настає мир і спокій. Багато людей відвідувало та й досі відвідує ці благодатні місця. Будівництво Спасо-Пре­о­бра­женсь­кої церкви розпочалося на початку дев'ятнадцятого століття місцевим поміщиком, генерал-майором царської армії у відставці Федором Боровським. Нажаль до освяти Федір Артемійович не дожив, тож його справу продовжив рідний брат Іван Боровський. Автором проекту храму був Родіон Казаков, до речі у Спасо-Преображенського храму є брат близнюк храм святої Варвари який знаходиться у Москві на вулиці Варварка. Дослідники завірили, що ці два храми дуже схожі. Під час війни Спасо-Преображенський храм занепав, богоборці використовували його я...