Перейти до основного вмісту

«Чорний ворон» на Кіровоградщині


Чи задавали ви собі питання щодо того, як народжуються легенди? Вони народжуються на основі конкретних історичних фактів. Наша Україна багата такими фактами. Та тільки чи знаємо ми іх?

Старовинні українські міста Черкаси, Крилів (Новогеоргієвськ), Чигирин…Кожне з них уже історія та легенда. Але, нажаль, ми ці легенди під забули, чи просто не знали. Тривале перебування у складі імперії тому причина. Імперці робили все, щоб тільки витравити з нашої свідомості знання про наше коріння, але марно пам'ять народу знищити неможливо.

Крапля за краплею до нас повертається до нас наша історія, відновлюються та оживають наші легенди.  

Одна з таких легенд – це легенда про опір більшовицькій владі, який творили селяни теперішньої Черкащини та Кіровоградщини – Холодний яр.

І зараз ми повертаємося до тих подій та відновлюємо легенди.

Як повідомляє сайт Без купюр, Кіровоградська ОДА повинає втілювати проект по створенню   історико-меморіального заповідника Урочища «Чорний Ворон». Основна мета – відзначення 100-річчя легендарного бою героїв Холодного Яру – отамана Чорного Ворона та його побратимів.

Слід зауважити, що комплекс буде мати не лише історичне значення. Урочище «Чорний Ворон» розглядають і як потужну туристичну атракцію. Зокрема, краєзнавчий маршрут «Холодноярські стежки Поінгулля» сприятиме розвитку міжрегіонального туризму.

Ключові напрями реалізації проєкту включають історичну, культурну, туристичну та інфраструктурну складові. Йдеться не лише про розробку меморіального комплексу «Чорний ворон». У планах – створення туристичної платформи, будівництво дороги та лінії електропередач.

В розвитку історико-меморіального комплексу важливу роль відіграє інфраструктура і комфортні умови для туристів. У центрі Розумівки проведуть благоустрій. Там з’явиться оглядовий майданчик, а локальний музей історії оновиться. Паралельно буде проходити робота з розвитку сільського зеленого туризму.

Завершення робіт зі створення меморіального комплексу Урочища «Чорний ворон» планується цьогоріч. Основна  ідея проєкту – національно-патріотичне виховання української молоді.

Загальна площа комплексу займатиме 3,18 га. Серед джерел фінансування – обласний, районний і сільський бюджети.

Як відомо, в лісі під Розумівкою, на місці свого останнього бою з будьонівцями, похований Микола Скляр (псевдонім Чорний Ворон) — військовий діяч часів УНР, повстанський отаман Холодноярської республіки (1919—1920), командир кавалерійського полку, другий помічник командувача Кримського корпусу Повстанської армії Нестора Махна, командир ударно-розвідувального загону Степової дивізії Костя Блакитного (серпень-жовтень 1920).

Переконаний, що якщо більш ґрунтовно дослідити історію нашої світловодщини, той можна знайти і у нас безліч цікавих історичних подій та легенд.

 Вадим Степанець


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Громадська рада. Бенефіс Максима Ільченка

В ідбулося чергове засідання Громадської ради при виконавчому комітеті Світловодської міської ради. На порядку денному питання облаштування тротуарів та доріг в місті, освітлення вулиць, дитячі майданчики та закупівля необхідного для дитячих спортивних шкіл. Перші три питання в компетенції заступника міського голови з питань ЖКГ. Отже, доповідав Максим Ільченко. Ремонт доріг, тротуарів в місті – це прерогатива міської влади. І фінансування має бути з міського бюджету. Нажаль, міський бюджет, як доповів Ільченко, «потягти» все не в змозі. Зробити ремонт другої об’їзної дороги можливо тільки шляхом спільного фінансування. Міська влада спробує це зробити. Кошти на облаштування тротуару по другій об’їзній будуть закладені на наступний рік. Освітлення міста є актуальним для міста. Максим Ільченко повідомив, що це питання для нового керівника ККП є пріоритетним. Зараз на цій дільниці новий керівник. Він займається впровадженням новітніх технологій, енергозберігаючих ламп. Роботи провод...

Граблі світловодського міського голови

Минулого тижня світловодський міський голова несподівано запросив на пресконференцію місцевих журналістів та блогерів.  До цього цього мер або самостійно робив дописи чи відео в соцмережах, або запрошував окремих журналістів. А тут несподівано... Призначено було на суботу, на 10.00. колеги зібралися вчасно, а от міський голова... Запізнився, ой, затримався, хвилин на сорок. Автор цих строк не відвідував пресконференції і минулми мерів, але тарки запізнень/затримок не припоминає.  Сподіваюся, що в подальшому такого не буде. Хочу відзначити і новинку в таких заходах. Було запропоновано зареєструватися заздалегідь та обов'язково повідомити про питання, яке будеш задавати. Чесно, проігнорував. Просто прийшов. Ні, не вигнали.  Тепер по суті. Питання колег були не нові. Вони давно обговорюються в соцмережах. Про світло, тепло, харчування дітей. Відповіді уже також давно озвучені. Не бачу сенсу повторювати. Мене ж цікавило тільки одне питаннях - що міський голова запропонує...

СПАСО-ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ ХРАМ у селі Талова Балка

Спасо-Преображенський храм в селі Талова Балка є однієї із найкращих архітектурних пам’яток Кіровоградщини та відомий своєю історією не тільки на теренах України а й поза її межами. З давніх часів Талова Балка славилася своїми краєвидами та цілющою енергетикою місця, на якому стоїть церква. Молячись у цій канонічній споруді в душі настає мир і спокій. Багато людей відвідувало та й досі відвідує ці благодатні місця. Будівництво Спасо-Пре­о­бра­женсь­кої церкви розпочалося на початку дев'ятнадцятого століття місцевим поміщиком, генерал-майором царської армії у відставці Федором Боровським. Нажаль до освяти Федір Артемійович не дожив, тож його справу продовжив рідний брат Іван Боровський. Автором проекту храму був Родіон Казаков, до речі у Спасо-Преображенського храму є брат близнюк храм святої Варвари який знаходиться у Москві на вулиці Варварка. Дослідники завірили, що ці два храми дуже схожі. Під час війни Спасо-Преображенський храм занепав, богоборці використовували його я...