Перейти до основного вмісту

Як облаштувати наше майбутнє

         
Сучасна ситуація в країні спонукає до рішучих та кардинальних рішень. Вочевидь, що старі управлінці, стара політична еліта нездатна змінити країну на краще. Навіть сьогодні, після виборів нової Верховної Ради, ми спостерігаємо за тим, як політики починають ділити грошові міста зовсім не за професійною ознакою. Проблема професіоналізму є на всіх рівнях нашої держави. Ми розуміємо, що так не повинно бути, але як тоді? Яким шляхом піти нам.
Одним з таких шляхів може стати застосування принципу мерітократії.
Цей термін не новий. Першим його вжив англійський соціолог Майкл Янг. Під мерітократією розуміють такий принцип управління, за якого керівні пости займають найбільш здібні люди, незалежно від соціального і майнового стану. Цей принцип протистоїть принципу аристократії, коли керівні пости займають тільки вихідці з певного класу. Не збігається він і з демократією, коли керівні посади роздають представникам певної політичної сили, що перемогла на виборах.
Мерітократія має створити умови для здібних, обдарованих. Саме вони в умовах в вільної конкуренції мають шанс вибороти високий суспільний статус і відповідне місце в системі державного управління.
Цей термін не остався поза увагою інших суспільних дослідників і теоретиків. Так Деніел Белл в своїй теорії постіндустріального суспільства вважав, що меротократія допоможе подолати бюрократію і змінити соціальну структуру суспільства. На озброєння цей принцип взяли і західні неоконсерватори на чолі з З. Бжезинським.
Постає законне питання. А як з практикою застосування?
Дослідники мерітократії стверджують, що в деякі періоду розвитку Китаю ця країна була близькою до реалізації мерітократичної системи. У часи династії Сун широко застосовувалась трьохступенева  система іспитів відбору правителів.
 В США стверджують, що принцип мерітократії в цій країні реалізований. Особисті досягнення кожного американця залежать від здібностей, працелюбства, життєвих установок і моральності.
Близькі до цих мерітократичних принципів були і принципи, які заявлялись в СРСР.
Сьогодні увагу до мерітократичних принципів появляють і молоді держави пострадянського періоду. Казахстан відбирає претендентів на державну службу саме за принципом мерітократії. Саме за допомогою цього в країні сподіваються подолати корупцію і привести до управління країною покоління нових політиків.
Не остається на збіжжі у застосуванні цих принципів і бізнес. Як приклад можна навести американську компанію Monitor, яка з успіхом застосовує мерітократичні принципи до свого менеджменту.
Наведене вище говорить «за» щодо застосування мерітократії в Україні. Але… Як завжди є це але.
Виникають питання.
Якщо мерітократія така гарна, то чому вона не стала домінуючою в світі?
Що заважає впровадити її в Україні?
Чи дасть мерітократія той ефект, який від неї очікують?
Питань багато. А відповіді…


 [V1]
Вадим Степанець

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Військовий проти депутата. Не упереджено

  Сьогодні, на площі, біля будинку міської ради, зустрілися військовий Вадим Бруслик та депутат Світловодської міської ради Максим Бакуменко. Зустрілися, щоб з’ясувати стосунки, публічно, у присутності громадян. Передісторія Ця історія вийшла з Facebook та привернула увагу жителів нашого міста. Мешканець нашого міста Вадим  Бруслик, який зараз захищає нас на фронті, запостив у відео мережі ФБ звернення, в яких він звинуватив депутата у образі його особисто та його сі м’ ю. Крім того, Вадим Бруслик звинуватив Максима Бакуменка у кришуванні підприємця, який є винуватцем у неприємному запаху, що досаджує мешканцям району Табурища та придбанні авто і квартир у корупційний спосіб. У відео Вадим закликав депутата до зустрічі біля будинку міської ради. На зустріч прийшли громадяни міста. Позиції сторін   Бруслик позиціонував  себе у яклсті військового, який захищає свою країну, своє місто, свою сім’ю і хотів би, щоб влада в місті займалася питаннями, які хвилюють його мешканців. В

Представники громадськості результатами роботи депутатської комісії не задоволені

  Результатів рооти комісії з питань законності та реалізації державної регуляторної комісії у сфері господарської діяльності в місті очікувало багато мешканців. Саме ця комісія опікується питаннями етики та поведінки депутатів Світловодської міської ради. Засідання відбулося 1 вересня. На засідання прийшли представники громади. Підсумками роботи членів комісії світловодці розчаровані. Про це говорили мені ті, хто відвідав засідання.    Чому так сталося? Тут все просто. Жителі міста очікують, що міський голова та й весь депутатський корпус, зможе законно втрутитися в конфлікт між депутатом міської ради Максимом Бакуменко та військовим Вадимом Брусликом. Мешканці міста однозначно підтримали захисника. Про конфлікт можна почитати на Світловодськ Live . ( http://svitlovodsklive.blogspot.com/ ) Міський голова Андрій Маліцький обіцяв створити комісію щодо депутата Бакуменка. Час ішов, але про комісію ніхто нічого не чув. В той же час, депутат написав скаргу на Вадима Бруслика до ВСП і конфл

Громадська рада. Бенефіс Максима Ільченка

В ідбулося чергове засідання Громадської ради при виконавчому комітеті Світловодської міської ради. На порядку денному питання облаштування тротуарів та доріг в місті, освітлення вулиць, дитячі майданчики та закупівля необхідного для дитячих спортивних шкіл. Перші три питання в компетенції заступника міського голови з питань ЖКГ. Отже, доповідав Максим Ільченко. Ремонт доріг, тротуарів в місті – це прерогатива міської влади. І фінансування має бути з міського бюджету. Нажаль, міський бюджет, як доповів Ільченко, «потягти» все не в змозі. Зробити ремонт другої об’їзної дороги можливо тільки шляхом спільного фінансування. Міська влада спробує це зробити. Кошти на облаштування тротуару по другій об’їзній будуть закладені на наступний рік. Освітлення міста є актуальним для міста. Максим Ільченко повідомив, що це питання для нового керівника ККП є пріоритетним. Зараз на цій дільниці новий керівник. Він займається впровадженням новітніх технологій, енергозберігаючих ламп. Роботи провод