Перейти до основного вмісту

Знову про мерітократію


У попередній публікації «Як облаштувати майбутнє» я підняв питання меріторкратії. Як відомо, що це принцип управління, за якого керівні пости займають найбільш здібні люди, незалежно від соціального і майнового стану. Основні критерії – здібності людини.
Цей принцип найкраще відповідає принципу справедливості, який в розумінні українського народу є одним з провідних. Він відповідає як ментальності українського народу, так і його філософсько-етичний уявленням про світ, державу. Цей принцип закріпився у свідомості українця з давніх часів. Він особливо часто декларувався за радянських часів. Саме декларувався і не виконувався, тому він став таким бажаним для громадянина України. Справедливості очікують від влади і усі владні дії досить часто оцінюють з позиції справедливості. Принцип мерітократії позитивно може бути сприйнятий українцями саме через справедливість.  
Українець у світі асоціюється як людина, що вміє багато і плідно працювати, прагне досягти високих результатів у праці, відповідально ставиться до праці. Ми доказали, що можемо не тільки добре працювати фізично. Серед українців багато талановитих вчених, митців, спортсменів. Застосування мерітократичних принципів допоможе таким людям стати корисними для своєї державі.
Українцям притаманний природний демократизм. Ми були і є прихильниками демократичної форми правління, демократичного підходу до формування влади. Це стосується і Київської Русі, де княжа влада була не абсолютною, і козацької доби з її виборністю гетьманів. Такий підхід на користь запровадженню мерітократії. Демократія дає можливість для її застосування.  
Буде справедливим, якщо ми звернімо увагу і на негативні моменти, які можуть завадити впровадженню мерітократії в Україні. Вони пов’язані з деякими особливостями нашого менталітету. Один з них можна позначити відомим висловом «там де два українця, там три гетьмани». Ця наша ментальна особливість не дає можливості сформуватися сучасній політичній еліті. Вона ж може стати суттєвою перешкодою і при застосуванні принципу мерітократії. Світова практика показує, що люди з високим рівнем інтелекту не можуть продиратися вперед, розштовхуючи інших ліктями.
Негативну роль може зіграти і сформований в нашій свідомості за часів відсутності державності комплекс меншовартості. Ми, чомусь, вважаємо, що самі не можемо навести лад в своїй державі. Нам неодмінно треба до когось приєднатися. Нами можуть ефективно управляти тільки не українці. Самі ми управляти не здатні.
Якби там не було, але про мерітократію уже заговорили. Заговорили у нас в Україні, заговорили на пострадянському просторі. Науковці, політики, державники розуміють, що управляти державою повинні люди розумні і компетентні. Це аксіома. Цього доводити не потрібно. Саме тому про впровадження принципів мерітократії говорять в Казахстані, в Росії. Там впровадження цих принципів роблять з своїми особливостями. Скажімо в Росії, вбачають застосування мерітократій у такій управлінській формі, як інститут радників. Його пропонується використовуватись як кадровий резерв для державної служби.
Про мерітократію заговорили і в Україні. Нажаль, не політики. Та воно й зрозуміло. Ті, хто при владі її так просто не віддасть. Думаю, що за мерітократією майбутнє. Її принципи мають великий потенціал, але підходити до її застосування потрібно обережно, прорахувавши усе «за» і «проти». Тоді буде успіх


Вадим Степанець

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Військовий проти депутата. Не упереджено

  Сьогодні, на площі, біля будинку міської ради, зустрілися військовий Вадим Бруслик та депутат Світловодської міської ради Максим Бакуменко. Зустрілися, щоб з’ясувати стосунки, публічно, у присутності громадян. Передісторія Ця історія вийшла з Facebook та привернула увагу жителів нашого міста. Мешканець нашого міста Вадим  Бруслик, який зараз захищає нас на фронті, запостив у відео мережі ФБ звернення, в яких він звинуватив депутата у образі його особисто та його сі м’ ю. Крім того, Вадим Бруслик звинуватив Максима Бакуменка у кришуванні підприємця, який є винуватцем у неприємному запаху, що досаджує мешканцям району Табурища та придбанні авто і квартир у корупційний спосіб. У відео Вадим закликав депутата до зустрічі біля будинку міської ради. На зустріч прийшли громадяни міста. Позиції сторін   Бруслик позиціонував  себе у яклсті військового, який захищає свою країну, своє місто, свою сім’ю і хотів би, щоб влада в місті займалася питаннями, які хвилюють його мешканців. В

Представники громадськості результатами роботи депутатської комісії не задоволені

  Результатів рооти комісії з питань законності та реалізації державної регуляторної комісії у сфері господарської діяльності в місті очікувало багато мешканців. Саме ця комісія опікується питаннями етики та поведінки депутатів Світловодської міської ради. Засідання відбулося 1 вересня. На засідання прийшли представники громади. Підсумками роботи членів комісії світловодці розчаровані. Про це говорили мені ті, хто відвідав засідання.    Чому так сталося? Тут все просто. Жителі міста очікують, що міський голова та й весь депутатський корпус, зможе законно втрутитися в конфлікт між депутатом міської ради Максимом Бакуменко та військовим Вадимом Брусликом. Мешканці міста однозначно підтримали захисника. Про конфлікт можна почитати на Світловодськ Live . ( http://svitlovodsklive.blogspot.com/ ) Міський голова Андрій Маліцький обіцяв створити комісію щодо депутата Бакуменка. Час ішов, але про комісію ніхто нічого не чув. В той же час, депутат написав скаргу на Вадима Бруслика до ВСП і конфл

Громадська рада. Бенефіс Максима Ільченка

В ідбулося чергове засідання Громадської ради при виконавчому комітеті Світловодської міської ради. На порядку денному питання облаштування тротуарів та доріг в місті, освітлення вулиць, дитячі майданчики та закупівля необхідного для дитячих спортивних шкіл. Перші три питання в компетенції заступника міського голови з питань ЖКГ. Отже, доповідав Максим Ільченко. Ремонт доріг, тротуарів в місті – це прерогатива міської влади. І фінансування має бути з міського бюджету. Нажаль, міський бюджет, як доповів Ільченко, «потягти» все не в змозі. Зробити ремонт другої об’їзної дороги можливо тільки шляхом спільного фінансування. Міська влада спробує це зробити. Кошти на облаштування тротуару по другій об’їзній будуть закладені на наступний рік. Освітлення міста є актуальним для міста. Максим Ільченко повідомив, що це питання для нового керівника ККП є пріоритетним. Зараз на цій дільниці новий керівник. Він займається впровадженням новітніх технологій, енергозберігаючих ламп. Роботи провод